Podsjećamo se početaka, velikih borbi, uzbuđenja na parketu prožetim emocijama, slavljem, ali i poraza iz kojih smo naučili mnogo.

 

Nakon sticanja nezavisnosti, Crnu Goru je čekao naporan put osnivanja i vođenja reprezentacije. Okosnicu ženske rukometne reprezentacije činio je najtrofejniji crnogorski klub ŽRK Budućnost. Trener podgoričkog tima bio je Nikola Petrović koji je preuzeo ulogu selektora reprezentacije.

Prvi veliki test za ,,Lavice’’ došao je 2008. godine. Crna Gora se nije kvalifikovala za Evropsko prvenstvo u rukometu, nakon poraza u plej-ofu od Hrvatske. Ipak, tri godine od sticanja nezavisnosti, stigla je i prva medalja za ženski rukomet i reprezentaciju Crne Gore.

Mediteranske igre održane su od 26. juna do 05. jula u Italiji 2009. godine. Naše rukometašice jaku grupu B prošle su sa 4 boda. Na putu do glavne faze, savladale su Francusku i Sloveniju. U polu-finalu, Turska je slavila 30:29, a u meču za bronzanu medalju naše rukometašice savladale su ekipu Španije rezultatom 30:25. U kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u rukometu za žene 2009. u Kini, Crna Gora nije uspjela da se kvalifikuje nakon poraza od Švedske u plej-ofu.

Samo 4 godine od formiranja ženske rukometne reprezentacije, stigao je i dugo očekivani nastup na velikom takmičenju. Evropsko prvenstvo za žene u Dadnskoj i Norveškoj 2010. za Crnu Goru predstavljao je prekretnicu. Kao pobjednik grupe 6 u kvalifikacijama, naše ,,Lavice’’ zaigrale su na parketu sa velesilama evropskog ženskog rukometa.

Šešir nam je donio grupu B gdje su nas čekale Rusija, Hrvatska i Island. Dvije pobjede i jedan poraz odveli su nas u glavnu rundu takmičenja gdje su naše najbolje rukometašice slavile protiv Španije i Danske, ali su poražene od selekcije Rumunije. Ples na parketu ,,Lavica’’ završen je na 3. mjestu glavne runde, što ih je odvelo u borbu za peto mjesto. Francuska je bila prejaka, i ,,osvetila’’ se za poraz sa Mediteranskih igara.

Prvi nastup Crne Gore na Evropskom prvenstvu završen je na 6. mjestu, a naše rukometašice našle su mjesto među najboljim igračicama na turniru. Tako je sadašnja selektorka, Bojana Popović, bila treći najbolji strijelac cjelokupnog prvenstva sa 46 golova i peta rukometašica prvenstva po broju asistencija (24). Marija Jovanović podjelila je 8. poziciju kao najbolji strijelac prvenstva sa Andreom Penezić iz Hrvatske (31). Milena Knežević se kao najbolji odbrambeni igrača prvenstva našla na 9. poziciji. Njen skor iznosio je 12, sa 5 blokova i 9 ukradenih lopti.

,,Lavice’’ su zagrizle, Evropo spremi se!

Na klupi Budućnosti i reprezentacije Crne Gore 2010. godine došao je najtrofejniji trener ženske selekcije, Dragan Adžić.

Često su rukometašice isticale njegov pristup, način vođenja ekipe, harzimu i energiju, a da je pravi čovjek došao na pravo mjesto govore i rezultati koje je naša selekcija ostvarila.

Spoj talenta, nevjerovatne borbe i požrtvovanosti došao je pod lupu evropske i svjetske javnosti kada su ,,Zlatne Lavice” bile u samom vrhu ženskog rukometa.

2012. godina ostaće urezana u srcima svih ljubitelja crnogorskog rukometa.

Ljeto je obilježeno Olimpijskim igrama u Londonu i to na spektakularan način. Možda sama grupna faza nije obećavala rapsodiju rukometa na Olimpijadi, ali već u četvrt-finalu bilo jasno kuda želi da ide tim Dragana Adžića. Nervoza koju su osjećali gledaoci pored malih ekrana u meču sa Francuskom nije bila ništa naspram onoga što nas je čekalo. Francuskinje su savladane, a polu-finalni meč bio je ostvarenje sna za naše rukometašice. Španija je čekala u duelu koji vodi za zlato. Rezultat od 27:26 odveo je ,,Lavice” u borbu za Olimpijsko zlato! Dobro poznat rival, Norveška, čekao nas je u finalu Olimpijskih igara. Skoro 10.000 ljudi pratilo je uživo meč u Londonu, a cijela Crna Gora bila je zakovana pored televizora tog 11. avgusta 2012. Poluvrijeme je pripalo Norvežankama (13:11), ali je svako vjerovao u preokret, iako smo bili svjesni da je fantazija i samo srebro sa Olimpijade. Francuskinje, sestre Bonaventure, koje su bile sudije na finalnom meču mnogima i danas u Crnoj Gori ostaju u pamćenju po ,,nefer” suđenju. Sve u svemu, konačni rezultat od 26:23 ostavio je gorak ukus u ustima, jer smo svi osjećali da je zlato blizu.

Ipak, za najsjanije odličje nismo čekali dugo, rival je bio isti, a pao je u Beogradu…

Koliko je ova ekipa imali svjetsku snagu i neupitan talenat govori i činjenica da su prve dvije pozicije za najboljeg strijelca Olimpijskih igara pripale upravo našim reprezentativkama:

  • Katarina Bulatović briljirala je u svakom meču, a njeni golovi sa 10, 11 metara cijepali su mrežu svakog protivnika. 53 gola postavili su Bulatovićevu na poziciji broj 1 po postignutim golovima na turniru.
  • Odmah iza Katarine, sadašnja selektorka ,,Lavica” i jedna od najboljih rukometašica svijeta, Bojana Popović zauzela je drugu poziciju najboljeg strijelca prvenstva sa 46 golova.
  • Sonja Barjaktarović i Marina Vukčević čuvale su mrežu ,,Lavica”, a sa nevjerovatnih 55 odbrana Sonja je zauzela 8. poziciju na listi najboljih golmanki Olimpijskih igara.

Tim koji je ispisao najljepše stranice crnogorskog sporta.

,,Zlatne Lavice” koje su već bile heroine crnogorskog sporta, zaključile su 2012. godinu bajkom. Evropa i svijet su napokon čuli i osjetili kako je to kad ,,Lavice” ugrizu zlato.

Od 04. do 16. decembra održavalo se Evropsko prvenstvo za rukometašice. Izabranice Dragana Adžića grupnu fazu su igrale u Vršcu u grupi D gdje su uzele maksimalnih 6 bodova. Želja koja nije prestala da tinja od ljeta 2012. prenijela se i na grupnu fazu najvećeg evropskog takmičenja. Druga grupa imala je svog lidera – Crnu Goru. Osam bodova, 4 pobjede i 1 poraz, pozicionirali su naše ,,Lavice” na prvo mjesto i dobru uvertiru u ono što nas čeka u Beogradu. Srbija je tražila prolaz u finale, a nakon 30 minuta igre činilo se i da mogu pobjediti ,,srebrne” sa Olimpijade. U drugom poluvremenu, crnogorske rukometašice pojačale su igru, a sa osam golova Milene Knežević i šest pogodaka Katarine Bulatović, ,,Lavice” su izbore prolaz u finale. Ni ovo finale nije prošlo bez starog protivnika, Norveške, ali i velike drame. ,,Kombank Arena” gledala je produžetke, što je u rukometu rijetkost. Nakon prvih 30 minuta igre, gol prednosti imala je crnogorska selekcija. Nastavak je igre bio je ,,gol za gol”, da bi nakon posljednjeg zvižduka španskog sudije rezultat bio 24:24. Produžeci nakon iscrpljujućih 60 minuta igre nisu bili ni malo laki, ni za jednu ni za drugu ekipu. I prva nadoknada je donijela neriješen rezultat od 4:4, ali poslednjim atomima snage ,,Lavice” izborile dugo čekanu pobjedu. 3:6 bio je rezultat na kraju drugog dijela nadoknade, Norveška je ovog puta savladana, a zlato u Beogradu ,,zagrizle” su Lavice koje su slavile 31:34.

Mnogi navijači u Beogradu, ali i oni pored malih ekrana, pustili su suzu, ali i ,,lavlji kriv” znajući da je ovaj uspijeh vanvremenski, bajkovit, skoro pa kao najljepši sportski san…

Od prve 4 na listi najboljih strijelaca prvenstva, tri su bile rukometašice crnogorske reprezentacije. Katarina Bulatović još jednom je izdominirala na parketu, zauzevši prvo mjesto kao najbolji strijelac sa 56 golova. Drugu poziciju na tabeli sa Anitom Gorbic iz Mađarske podjelila je Milena Knežević (41), a treća je bila Jovanka Radičević sa 40 postignutih golova.

19-godišnja Marina Vukčević upisala je 34 odbrane, što je kvalifikovalo za 6. mjesto listi najboljih golmanki prvenstva.

Svjetskoj javnosti bilo je jasno koliko kvaliteta u sebi nose crvene djevojke, naše ,,Zlatne Lavice”.

Nakon dva ogromna uspjeha 2012. godine, Crna Gora je eliminisana od Danske u osmini finala na Svetskom prvenstvu u rukometu 2013. godine.

Na Evropskom prvenstvu za rukometašice 2014. ,,Lavice” su se plasirale u polufinale, ali je Adžićev tim poražen od Španije. Crna Gora je na kraju završila na četvrtom mjestu.

Rukometašice Crne Gore napravile su značajne iskorake na Svjetskom prvenstvu u rukometu 2015. godine. Nakon pobjede protiv Mađarske 32:15, Crna Gora je eliminisala Angolu u osmini finala. Međutim, u četvrtfinalu Norveška je pobedila Crnu Goru sa 26:25. Bio je to prvi nastup Crne Gore u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva.

Na drugom nastupu na Letnjim Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru 2016. godine, Crna Gora nije nastupila na očekivanom nivou. Sa pet poraza tokom grupne faze, naše rukometašice su završile na 11. mjestu.

Bilo je vrijeme za okretanje nove stranice i podmlađivanje tima. Nakon Olimpijade, Crna Gora je napravila velike promijene u timu i regrutovala mnogo novih mladih igračica u produkciji ŽRK Budućnost. Prvo glavno takmičenje za novoformirani tim bilo je na Evropskom prvenstvu 2016. godine, gde je Crna Gora imala najmlađi tim. Sa jednom pobedom i dva poraza, ekipa je završila na 13. mestu.

Promijene su došle i u rukovodstvu tima. Rukometni savez Crne Gore je u novembru 2017. saopštio da će novi selektor reprezentacije biti Per Johanson umjesto Dragana Adžića.

Koliko god željeli da tim koji je osvojio svijet još uvijek gledamo na parketu, to nije moguće. Smjena generacija je neminovna u svakom sportu, a nove nade i talenti zauzimaju mjesta najboljim igračicama svijeta. Neće to breme biti lako za nošenje onima koje dolaze, ali jedno je sigurno – potencijala itekako ima.

Sa Perom Johansonom i novim talentima poput Tatijane Brnović, Đurđine Jauković, Dijane Ujkić, Premović Sanje i Itane Grbić, djevojke su tražile svoj ritam i stil igre.

,,Lavice” su u periodu nakon odlaska Dragana Adžića sa klupe ostvarile solidne rezultate na evropskoj i svjetskoj rukometnoj sceni. Johansona je kratko zamijenio Kim Rasmusen (2020-2021), da bi krajem maja 2021. godine mjesto glavnog selektora preuzela ,,bivša Lavica” Bojana Popović.

  • 6. mjesto na Svjetskom prvenstvu za rukometašice 2017.
  • 9. mjesto na Evropskom prvenstvu za rukometašice 2018.
  • 5. mjesto na Svjetskom prvenstvu za rukometašice 2019.
  • 8. mjesto na Evropskom prvenstvu za rukometašice 2020.
  • 6. mjesto na Olimpijskim igrama 2020.
  • 22. mjesto na Svjetskom prvenstvu za rukometašice 2021.

,,Zlatne lavice” su simbol uspjeha i primjer kako se stiže do najvećih sportskih dostignuća. Prošle generacije ispisale su istoriju, nove tek čeka borba na parketu.

Godine pišu o nama, a tragovi koje ostavljamo služe kao podsjetnik za sve što radimo.

Kao lideri u privređivanju igara na sreću, zadovoljstvo nam je što smo više od dvije decenije podržavali sportske ikone Crne Gore, mladost i talenat.

2019. godine, kompanija SBbet postala je partner Savezu u izazovnom treutku. Svjesni činjenice da se napredovati može jedino uz podršku društveno-odgovornih kompanija, osjećali smo potrebu i veliku želju da budemo dio porodice koja nam je donijela tako velike uspjehe i radost. Svojom podrškom Saveza, kompanija SBbet, šalje snažnu poruku sportskoj i cjelokupnoj javnosti Crne Gore: zajedno smo jači!

Uspijeh je kada saradnja traje dugo, a rezultati dolaze kao kruna napornog rada.

Društvena odgovornost i saradnja sa najboljima, ostali su jedan od primarnih ciljeva i u godini proslave jubileja od 25 godina postojanja, pa je SBbet kompanija 2022. nastavila saradnju sa Rukometnim savezom Crne Gore.

,,SBBet je prvi sponsor, koji je prije tri godine pružio podršku Savezu kada smo imali najviše finansijskih problema i neizmirenih obaveza. Zato je naša saradnja posebna i radujemo se što istu nastavljamo, nakon što smo u protekle tri godine, zajednički, ostvarili odlične rezultate. Ovog puta potpisujemo dvogodišnji ugovor, čime saradnju izdižemo na još viši nivo, jer potvrđujemo da razmišljamo na duže staze, za dobrobit crnogorskog rukometa i njegov razvoj u Crnoj Gori, te zadržavanje prestižnog mjesta koje imamo i na evropskoj mapi.’’, kazao je predsjednik Saveza Petar Kapisoda.

Ovim partnerstvom, najstarija kladionica u našoj državi, potvrđuje svoju misiju – podrška reprezentativnih selekcija koje su uvijek bile pravi predstavnici države na međunarodnoj sceni, a SBbet je ponosno pratio najbolje rukometaše i rukometašice Crne Gore.

,,SBbet kompanija je i prethodnih godina ponosno stajala na dresu rukometne reprezentacije, podržavala naše seniore i seniorke, al ii mlade generacije koje tek treba da zauzmu svoje mjesto na rukometnoj sceni. Nastavićemo da pružamo bezrezervnu podršku u svim budućim takmičenjima, kako na nacionalnom tako i međunarodnom nivou. Zadovoljstvo je biti dio tima koji ne odustaje i koji pomjera granice u svakom smislu. SBbet kompanija društvenu odgovornost stavlja među vodilje svog poslovanja, pa će produžetak saradnje sa Rukometnim savezom Crne Gore zaista biti na ponos ove kompanije.’’

Koliko je vremena potrebno da tim stane na noge posle smjene generacija? Sigurno da će brojni sportski stručnjaci imati različite odgovore, ali onaj najiskreniji daće vam djevojke koje su strpljivo čekale svoj savršeni ,,cepelin.”

Radičević Jovanka, Pavićević Ivona, Jauković Đurđina, Brnović Tatjana, Raičević Milena, Pletikosić Matea, Godeč Ivana, Malović Đurđina, Grbić Itana, Kadović Nađa, Bulatović Nina, Popović Andrijana, Ćorović Nataša, Alivodić Ema, Rajčić Marina i Batinović Marta na čelu sa selektorkom Bojanom Popović, uz Maju Savić, Milenković Mirjanu i Vujović Mitra.

Decenija rasta, uspona i padova, kritika javnosti – stručne i laičke, mjeseci i godine prolivenog znoja u polu-praznim rukometnim salama, a sve samo za jedan cilj: da Crna Gora opet stane na tron, da ,,Lavice” opet zagrizu veliku medalju.

Novembar 2022. godine obilježen je emocijama. Tačno 10 godina i mjesec dana od evropskog zlata, Podgorica se našla u epicentru rukometnog zemljotresa, a ovaj je bio velike magnitude.

Često otpisivane i etiketirane kao autsajderi na mnogim takmičenjima tokom deset godina ,,sušnog” perioda, ono što se akumuliralo tokom jedne decenije – talenat, rad, odricanje i neopisiva želja i borbenost, eksplodiralo je već u prvom meču Evropskog prvenstva 2022.

Kao domaćini grupe D, tim Bojane Popović imao je jedan cilj pred sobom – ostaviti srce u ,,Morači” i nadati se da će biti dovoljno za glavnu rundu u Skoplju. A bilo je, i više nego dovoljno…

Pala je Španija pred domaćim navijačima, a potres je razdrmao i one uspavane ljubitelje sporta koji su zaboravili kako ,,Lavice” znaju da ugrizu. Marina Rajčić sa 10 spektakularnih odbrana izabrana je za igrača utakmice, a u napadu su Joka, Đina, Tanja i Milena rešetale mrežu španske heroine Silvije Navaro. 30:23 stojalo je na semaforu u ,,Morači” nakon 60 minuta, kao monument koji su ,,Lavice” isklesale željom i borbenošću. Kada je Njemačka ostala u sijenci izabranica Bojane Popović, u vazduhu se osjećala energija – ista ona iz 2012.

Pred domaćim navijačima, jedna ,,Zlatna Lavica” zaplakala je 9. novembra. Jovanka Radičević: sinonim za požrtvovanost, timski duh, za snagu i energiju tima, ,,Lavica” koja može i kad niko ne može, desno krilo kojeg se plaše najveće golmanke svijeta. Došao je kraj reprezentativnoj karijeri, ali ovaj kraj bio je filmski. Kako se odužiti ,,Lavici” koja je nosila tim na svojim leđima i kad su padale najstrašnije rukometne gromade i kad se gubilo žestoko? Navijanjem. Tako je ,,Morača” ispratila Joku, a ona i ekipa ispisale zahvalnicu pobjedničkom notom: Poljska nije imala šanse, a izabranice Bojane Popović sa maksimalnim učinkom bile su spremne na put za Skoplje, na put u glavnu rundu.

I kao što to obično bude u filmovima, ovaj je režiran po scenariju ,,Lavica.” U veoma teškoj Grupi II na startu nas je savladala Francuska, ali znale su ,,Lavice” pobjednički recept. Jedan trijumf dijelio nas je od potencijalne medalje koja bi bila ,,happy end” ovog nevjerovatnog filma, i upravo se to dogodilo – Rumunija je poražena 34:35! Ples na terenu mogao je da počne, a u posljednjem meču glavne runde priliku su dobile mlađe.

Ljubljana: krajnji cilj i destinacija za ispisivanje još jedne rukometne bajke. U polu-finalu sačekale su nas dobro poznate Dankinje, ali ih ovog puta nismo uspjeli savladati. Poraz je ujedno bio i lekcija da se mora ostati ,,hladne glave” kako bi se osvojila medalja posle 10 godina. A došla je, u ,,Areni Stožice” pred 5,380 navijača, 20. novembra 2022. godine. Ni ovog puta nije moglo proći glatko i bez dramatične završnice. Na poluvremenu je bilo 13:12 za ,,Lavice”, ali se već iz prvih minuta igre vidjelo da će se u ovom meču igrati do posljednjeg atoma snage. Drugo poluvrijeme donijelo je još veću neizvjesnost i borbu. Gol Đine Jauković za 22:21 na minut do kraja podigao je na noge cijelu Crnu Goru, ali je na minut i dvije sekunde do kraja meča Itana Grbić dobila crveni karton. U posljednjem napadu, Francuska je izjednačila na 22:22 i ponovo su nas čekali produžeci. Činilo se kao da se Beograd ponavlja… U nadoknadi, pjesma prisutnih navijača i energija koju su ponijeli iz Podgorice i Skoplja, nosila je ,,Lavice” do velike pobjede za konačnih 27:25 i bronze koja je imala ukus zlata.