Muški rukomet u Crnoj Gori često je bio u sjenci velikih uspjeha ženske selekcije, ali to ne umanjuje neupitan talenat i kvalitet koji posjeduju naši ,,Lavovi.” Ono što su naši rukometaši pokazali posljednjih nekoliko godina na evropskoj i svjetskoj rukometnoj sceni, temelj je na kom će se graditi budući uspjesi crnogorske selekcije.
FORMIRANJE BAZE
Sticanjem nezavisnosti, crnogorski sport čekala je velika reforma pa je tako bilo i u muškom rukometu. Selektor Pero Milošević formirao je crnogorsku reprezentaciju oko igrača koji su činili okosnicu reprezentacije i bivše države.
Nakon osvajanja dvije bronze na svjetskom prvenstvu (1991 i 2001.) bilo je jasno da će glavnu ulogu u timu ,,Lavova” imati Petar Kapisoda. Još dva ,,bronzana” iz bivše države našli su svoje mjesto u timu novoformirane reprezentacije. Bili su to Blažo Lisičić i Goran Đukanović. Dres reprezentacije obukli su i Alen Muratović, Ratko Đurković, da bi se godinu kasnije pridružili i Zoran Roganović, Draško Mrvaljević, Goran Stojanović, Mladen Rakčević i Igor Marković.
Uloga selektora Miloševića svodila se na stvaranje dobre osnove za velika svjetska i evropska takmičenja. Njegov mandat prestao je u junu 2007. čime je kompletirano stvaranje muške rukometne reprezentacije.
PRVI VELIKI TEST
U avgustu 2007. na klupu crnogorske selekcije došao je Ranko Popović koji je imao težak zadatak pred sobom – Evropsko prvenstvo u Norveškoj.
Debitant, Crna Gora, kvalifikovala se kao pobjednik play-offa. Jaka grupa B završena je sa dva poraza i jednom neriješenom utakmicom, da bi nas gol razlika odvela u glavnu rundu takmičenja. Mrvaljević, Kapisoda, Rudović, Roganović i ostali saigrači dali su svoj maksimum i ostavili dobar utisak na prvom velikom nastupu za tek formiranu reprezentaciju.
12. mjesto među najjačim ekipama Evrope bilo je posmatrano u očima javnosti kao nedovoljno dobro, ali su svi istinski ljubitelji ovog sporta znali da je to početak koji najavljuje dobre stvari za muški rukomet u Crnoj Gori.
REZULTATSKA KRIZA PA RUŠENJE SVJETSKIH VELESILA
Crna Gora nije uspjela da se kvalifikuje na Svjetsko prvenstvo 2009. godine, a nakon toga počinje kriza u rezultatima.
Evropsko prvenstvo 2010. održano u Austriji takođe je prošlo bez Crne Gore, a naša selekcija nije uspijela da izbori plasman na Svjetskom prvenstvu 2011. Bilo je jasno da nešto mora da se mijenja, a ,,popravke” su počele promjenom selektora. Na mjesto Miodraga Popovića došao je Zoran Kastratović.
Kastratović je preuzeo kormilo nacionalnog tima, a rezultati su napokon stigli.
U kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Španiji 2013. Crna Gora je završila na prvom mjestu u grupi 3 sa maksimalnih 8 bodova. Play-off runda donijela je velikog rivala – Švedsku. Svi su strahovali i mislili da slijedi nastavak lošeg niza, da će još jedno prvenstvo proći bez Crne Gore i da je Švedska nepobjediva. Prva utakmica pokazala je da ,,Lavovi’’ mogu do iznenađenja. Sa samo golom zaostatka iz Štokholma, Crna Gora mogla je da se nada prolazu na Svjetsko. Pred skoro 5.000 gledalaca u Morači, Švedska je na poluvrijeme otišla sa minus 2, a konačan rezultat od 20:18 odveo je na veliko takmičenje!
Nošeni nevjerovatnim podvigom kada su u Podgorici srušili Švedsku i izbacili je u kvalifikacijama za Svjetsko, izabranike Zorana Kastratovića čekao je težak zadatak. Ulog je bio plasman na Evropsko prvenstvo 2014. godine, a rival je bila selekcija Njemačke. Već na poluvremenu pobjednik je bio jasan. Predvođeni sjajnom igrom u odbrani i fenomenalnim napadom, Crna Gora je na pauzu otišla sa +6! Na kraju prvog poluvremena bilo je 11:17, a nakon posljednjeg sudijskog zvižduka na semaforu je bio istorijski rezultat: Njemačka 27, Crna Gora 31. Za trijumf Crne Gore najzaslužniji je bio golman Rade Mijatović koji je odbranio čak 19 šuteva domaćih, kao i kapiten Draško Mrvaljević sa osam golova i šest asistencija!
U Podgorici je 12. juna 2013. potvrđena dominacija: Crna Gora je ponovo slavila protiv Njemačke. Sa drugog mjesta grupe 2, uz selekciju Češke, ,,Lavovi’’ su otišli na EP, a velika Njemačka ostala je kući.
PROMJENE U REDOVIMA ,,LAVOVA”
Nakon sjajnog izdanja u kvalifikacijama, činilo se da je reprezentacija zrela za velike stvari. Ipak, na parketu stvari nisu funkcionisale kako su ,,Lavovi’’ i stručni štab zamislili.
Svjetsko prvenstvo 2013. godine Crna Gora je završila na 22. mjesto, uz samo jednu pobjedu i 7 poraza. Nakon toga, 4 uzastopna Svjetska prvenstva prošla su bez Crne Gore i ,,Lavova.’’
Evropsko prvenstvo 2014. je bilo prvo učešće crnogorske reprezentacije nakon debitantskog nastupa 2008. godine. Grupa D sa Hrvatskom, Bjelorusijom i Švedskom bila je prekaja za izabranike Zorana Kastratovića. Borba i želja nisu se dovodili u pitanje, ali rezultat je izostao. Nakon 3 poraza u grupi, Crna Gora nije izborila plasman dalje.
Stvari su morale da se mijenjaju, ponovo…
U martu 2014. reprezentaciju je preuzeo Ljubomir Obradović, a kao najbolje trećeplasirani tim u kvalifikacijama, Crna Gora je uspjela da izbori još jedan nastup na velikom sceni – Evropsko prvenstvo 2016. održano u Poljskoj. Rezultat je bio isti kao i dvije godine ranije – eliminacija u grupnoj fazi. Obradović je ostao na mjestu selektora sve do novembra 2016. kada je na čelo selekcije došao Dragan Đukić.
Đukić je predvodio crnogorsku reprezentaciju na Evropsko prvenstvo u Hrvatskoj, a sudbina u grupnoj fazi bila je ista kao i na prethodna dva evropska takmičenja.
Od ljeta 2018. reprezentacija je doživjela korjenite promjene, kako dovođenjem mladih igrača tako i na poziciji selektora.
ROGANOVIĆEVE METODE
Bivši rukometaš crnogorske reprezentacije, Zoran Roganović, najbolje je poznavao slabe tačke naše selekcije, pa u avgustu 2018. klupu ,,Lavova’’ preuzima upravo on. Roganovićevo iskustvo kao igrača, ali i trenerska karijera u švedskom timu Eskilstuna Guif, značajno su doprinijeli uspjesima crnogorske reprezentacije.
Prvi veliki izazov stigao je odmah u oktobru 2018. godine: kvalifikacije za Evropsko prvenstvo. U grupi 8 čekala nas je Danska, Ukrajina i Farska ostrva. Neriješen rezultat sa Farskim ostrvima na domaćem terenu kao i poraz od Ukrajine u gostima, nisu obećavali dobar početak. Činilo se da će i uz novog selektora, reprezentacija nastaviti stsarim stopama…
Onda je u ,,Moraču’’ stigla selekcija Danske. U vazduhu se naziralo pitanje ,,Koliko će nas razlike dobiti?’’ ali je taj 10. april 2019. za crnogorsku reprezentaciju ostao podebljan crvenim markerom.
16:17 na polu vremenu dalo je nadu za nešto više od 4.000 prisutnih u sportskom centru Morača. Ni 8 golova Mikela Hansena nisu pomogli Danskoj da izbjegne poraz od tima koji je bio daleko od favorita u tom duelu. Pobjeda od 32:31 dala je dodatnu snagu Roganovićevim izabranicima, a pitanje s početka ove priče ostalo je baš tamo – u vazduhu. Na njega je odgovorilo borbeno srce naših ,,Lavova’’.
Iako je u revanš utakmici Danska slavila, energija iz ,,Morače’’ preslikala se na dva preostala meča. Farska ostrva su savladana 21:24, a Morača je ,,progutala’’ Ukrajinu 27:21.
Bilo je vrijeme da se na Evropskom prvenstvu predstavimo na pravi način – pobjedom!
Od 09. do 26. januara 2020. Austrija, Norveška i Švedska ugostile su najbolje evropske reprezentacije. Crna Gora izabrana je u grupi A, koja se igrala u Austriji. Sudbina prošlih grupnih faza dočekala je i Roganovićev tim, ali je upisana pobjeda na Evropskom prvenstvu. ,,Lavovi’’ su slavili protiv Srbije 22:21. Osamnaesta pozicija u Evropi nije bila mala stvar, ali su ,,Lavovi’’ bili svjesni da mogu i moraju više.
RUKOMETNA BAJKA
Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2022. Crna Gora je završila sa tri pobjede i tri poraza i ponovo dobila priliku da igra sa najjačim evropskim selekcijama.
Grupna faza Evropskog prvenstva 2022. završena je sa skorom od dvije pobjede i jednim porazom. Uoči prvog meča koji je odigran sa Danskom, muška rukometna reprezentacija Crne Gore nije bila kompletna. Korona virus uticao je na to da mnogi igrači ne budu spremni za prvi duel na prvenstvu. Poraz od Danske nije obeshrabrio ,,Lavove’’ da nastave borbu. Pobjeda nad Sjevernom Makedonijom dala je vjetar u leđa i navijačima i cijelom timu. Uslijedio je odlučujući duel sa Slovenijom, u kome je Crna Gora slavila 33:32. Pobjeda je slavljena kao istorijski uspjeh ,,Lavova’’ koji su našli svoje mjesto među 12 najboljih u Evropi.
Najljepši san nastavio je da se ostvaruje na početku glavne faze. Prvi rival, Hrvatska, savladana je 32:26.
Iako su u ostalim duelima slavili protivnici (Holandija, Francuska i Island), utisak koji su ,,Lavovi’’ ostavili na parketu značio je mnogo više od rezultata.
11. pozicija je ujedno i najbolji plasman Crne Gore na evropskim prvenstvima, a priznanje za kvalitet došlo je našem lijevom krilu Milošu Vujoviću koji je izabran kao dio All-star tima i upisao 41 gol na prvenstvu.
Sada kada smo ostvarili najbolji rezultat u istoriji, apetiti su nam porasli i želimo da gledamo ovu generaciju kako „glavom“ ide na najveće svjetske velesile, kako im plasira duple cepeline, kako ih izludjuje čvrstim odbranama i bezobraznim golmanima koji umiju jednom svojom bravurom da nas podignu na noge i daju nam nadu da vjerujemo da možemo da pobijedimo bez obzira ko nam izadje na crtu i da nas više nikad ne posmatraju kao autsajdere iz jedne male zemlje na Balkanu.
Crna Gora je na ovom prvenstvu zacementirala svoju poziciju kao reprezentacija koje se i te kako treba bojati i odati joj poštovanje za srčanost i hrabrost.
APRIL U PODGORICI I UVERTIRA ZA VELIKE STVARI
,,Lavovi” su u aprilu 2022. dobili šansu da, kroz kvalifikacije, na plenatarnu smotru učestvuju drugi put u istoriji, nakon debitantskog nastupa koji je upisan 2013. godine na šampionatu u Španiji.
Prvi protivnik bila je Grčka, a prvi meč završen je porazom. Ipak, reprezentacija Grčke nije znala šta ih čeka u ,,Morači.’’ U paklenoj atmosferi u Podgorici, crnogorski rukometaši savladali su ekipu Grčke rezultatom 33:25. Fantastičnom igrom Vujovića, Ševaljevića, Čepića, majstora Simića na golu i ostalih saigrača, ,,Lavovi’’ su se plasirali na Svjetsko prvenstvo po drugi put u istoriji!
Revanš na našem terenu bio je nevjerovatan. Cijela Crna Gora bila uz izabranike Zorana Roganovića. Spektakularna atmosfera nosila je ,,Lavove’’ do ubjedljive pobjede, a u ,,Morači’’ se slavilo dugo nakon poslednjeg zvižduka njemačkih sudija. Istakli su se Branko Vujović sa 9 golova, kao i golman Nebojša Simić. Odbrane ,,Supermena’’ Simića na meču protiv Grka su materijal za udžbenike.
Krakov je ugostio grupu A i naše ,,Lavove’’, a poraz od Španije na startu šampionata nije obeshrabrio Roganovićeve izabranike. Ubjedljivo su savladani Iran i Čile, a Crna Gora je sa 2. Pozicije otišla u glavnu rundu. Tamo su nas čekale Francuska i Poljska koje su slavile, a Slovenija se odužila za poraz od prethodne godine.
,,Lavovi’’ su Svjetsko završili na 18. poziciji, a nakon velikog takmičenja uslijedio je oproštaj od nacionalnog dresa. Kapiten Vasko Ševaljević odlučio je da se oprosti od reprezentacije, a klupu ,,Lavova’’ napustio je i selektor Zoran Roganović.
Sada nas, uz mlađe snage, novog selektora Vlada Šolu, ali i neka lica koja dugo nisu bila u reprezentaciji, čekaju veliki izazovi. Prvi pred njima je Evropsko prvenstvo 2024. na koje će ,,Lavovi’’ nastupiti u Grupi C, sa selekcijom Srbije, Mađarske i Islanda.