Povodom 60 godina od rođenja Dražena Petrovića u Zagrebu će se 5. septembra odigrati košarkaška utakmica u čast legendardnom košarkašu. Projekat „Memorijalna utakmica u sećanje na Dražena Petrovića“ će organizovati porodica Petrović, Vlada Republike Hrvatske i Hrvatski košarkaški savez.
Hrvatska reprezentacija igraće protiv odabrane reprezentacije Evrope, koju će voditi Željko Obradović. Koordinatorka ovog projekta Zdenka Zrilić saopštila je da posjetioce u Zagrebu čeka košarkaški spektakl.
,,Uzmite samo u obzir činjenicu da će u selekciji evroligaških igrača igrati tri aktuelna Realova igrača, Kampaco, Tavares i Musa. To već dovoljno govori o ozbiljnosti te utakmice u kojoj će hrvatski košarkaš Mario Hezonja igrati za reprezentaciju Hrvatske“.
Svoj dolazak potvrdili su i treneri Pino Giergia, Boša Tanjević, Moka Slavnić, Svetislav Pešić, Rusmir Halilović, Ergin Ataman, Tomica Mijatović, Aleksandar Džikić i Željko Pavličević. Među gostima u u dvorani ,,Draženov dom” biće prisutni i Luka Dončić, Vlade Divac, ali i čelnici Evrolige predvođeni Dejanom Bodirogom.
Tokom večeri posvećene Draženu odaće se počast još dvojici košarkaških velikana koji su imali veliki uticaj na Draženovu karijeru – Krešimiru Ćosiću i Mirku Novoselu.
DRAŽEN, JEDAN OD NAJVEĆIH
Domet koji je Dražen Petrović imao na košarkaškoj svjetskoj sceni je nevjerovatan. Njegov uticaj možda najbolje opisuju riječi Dejana Bodiroge:
,,Prvi osjećaj za košarku dobio sam preko zlatne generacije Kiće, Praje, Kreše, Moke i Mirze. Ipak, premda sam zahvatio tu generaciju, bio sam premali, pa mogu reći da je Dražen bio taj zbog kojeg sam zavolio košarku. I ne samo ja. Kad se Dražen pojavio, to je bilo to. Obilježio je čitavu moju generaciju, pravio je razliku. Dražen je bio prvi pravi idol, bio je inspiracija”.
Dražen je u KK Šibenik započeo karijeru, da bi od 1984. do 1988. nosio dres Cibone. Sa timom iz Zagreba osvojio je dva uzastopna FIBA Kupa evropskih šampiona (današnja Evroliga), FIBA Evropski Kup pobednika kupova, postao šampion Jugoslavije, a taj uspjeh lansirao ga je među košarkaške zvijezde.
U sezoni 1988/1989. Petrović je potpisao za Real Madrid. Titula u prvenstvu im je izmakla, nakon što su izgubili od Barselone u petoj odlučujućoj utakmici, ali je Dražen pomogao Realu da osvoji nacionalni kup, a uz to je postavio dva rekorda:
- Najviše postignutih poena u finalnoj seriji ACB lige (42)
- Najviše postignutih trojki u finalnoj seriji ACB lige (8)
Pritiskom Portland Trejlblejzersa, koji su ga draftovali kao 60. pika 1986, Petrović je na kraju sezone odlučio da se oproba i u najjačoj košarkaškoj ligi na svijetu. Sa timom iz Oregona stigao je do NBA plej-fa 1990. godine, ali je nezadovoljan minutažom u klubu, u januaru 1991. potpisao za Nju Džerzi Netse. Petrović je imao najbolji procenat šuta među bekovima u NBA 1992. i 1993. godine.
U dresu reprezentacije Jugoslavije, Dražen Petrović sa saigračima pozicinirao je Jugoslaviju u sami vrh evropske i svjetske košarke. Već na Evropskom juniorskom prvenstvu 1982. kada je Jugoslavija osvojila 2. mjesto bilo je jasno da tu zlatnu generaciju čeka istorijski uspjeh.
Predvođena prije svega Draženom i njegovim bratom Aleksandrom, Jugoslavija je na Ljetnjim Olimpijskim igrama postala najljepše iznenađenje. Sa prvog mjesta u grupi, uz maksimalan učinak 5/5, ,,Plavi” su izborili četvrtfinale. Lako su savladali Urugvaj, ali je u polufinalu Španija bila bolja. U meču za treće mjesto protiv Kanade, na krilima raspoloženog Dražena Dalipagića koji je ubacio čak 37 poena, Jugoslavija je zagrizla bronzu.
Veliki uspjeh Dražena i Jugoslavije ponovljen je i na Svjetskom prvenstvu 1986. godine, kao i na Evropskom u Atini godinu kasnije. U oba navrata Jugoslavija se okitila bronzanom medaljom, a ,,Plavi” i Petrović nisu dugo čekali na veliki uspjeh. Već u Seulu ’88 na Olimpijskim igrama stiglo je srebro koje je ucrtalo put za najveće dostignuće ikada: dvije zlatne medalje na Evropskom i Svjetskom prvenstvu. U Barseloni 1992. Hrvatska reprezentacija je bila na korak do olimpijskog zlata, ali je selekcija SAD-a bila ubjedljiva i slavila 117:85.
Dražen je izabran za najkorisnijeg igrača Svjetskog prvenstva 1986. i Evropskog prvenstva 1989. godine, a njegov život i košarkaški uspon u 28. godini prekinula je tragična saobraćajna nesreća 7. juna 1993.