Od luksuznih loža do najpristupačnijih mjesta na tribinama, cijena sezonske karte za strastvenog navijača je samo cifra.
Stadioni širom Evrope iz godine u godinu postaju hramovi strasti, a hiljade navijača se okupljaju kako bi podržali svoje omiljene timove. Strast za sportom, a najviše je to izraženo u fudbalu, za mnoge nema cijenu. Tako su ponosni vlasnici sezonskih karata najvećih evropskih, fudbalskih giganata spremni da izdvoje novac za, ponekad, izuzetno visoke cifre.
Cijena sezonskih karata varira u zavisnosti od prestiža kluba, lokacije stadiona, ali filozofije uprave koja vodi tim, a u nastavku analiziramo cijene karata u najpopularnijim evropskim klubovima.
PREMIJER LIGA
Samim tim što je Premijer liga jedna od najgledanijih na svijetu u domenu fudbala, logičan slijed događaja je da upravo premijerligaški klubovi imaju najskuplje sezonske karte. U tom svjetlu prednjači Arsenal čiji najveći obožavaoci moraju da izdvoje minimum 1.073 funti, dok VIP i Premijum sezonske karte dosežu cifru od 2.050 funti. Trenutni lider tabele, Liverpul, svojim fanovima nudi sezonske karte u rasponu od 713 do 904 funte. Gradski rivali, Siti i Junajted, prilično su usaglašeni kada su u pitanju cijene sezonskih karata. Tako će ljubitelje ,,Đavola” najjefitinija karta koštati 551 funtu, odnosno 540 funti za suparničke navijače, a najskuplje karte Sitija kreću se i do 1.080 funti, dok je u Junajtedu tek nešto preko 1.000 funti.
Ukoliko volite da pratite elitni rang engleskog fudbala uživo, a niste spremni da platite ovolike svote novca – najjeftinije sezonske karte u PL ima Vest Hem. Za 345 funti postajete vlasnik sezonske karte sa ne baš sjajnim pogledom, ali ćete uživati u atmosferi na spektakularnom Olimpijskom stadionu u Londonu.
LA LIGA
Španija je dom nekih od najprestižnijih klubova na svijetu, poput Real Madrida i Barselone. Sezonske karte za utakmice na stadionima poput ,,Santjago Bernabeua” mogu dostići vrtoglave cifre, naročito za najbolja mjesta. Tako sezonska karta za centralne tribine u glavnom gradu Španije može koštati oko 2.300 eura, dok je karta za manje popularne djelove stadiona dostupna već od 286 eura. Katalonci, sa druge strane, trenutno koriste Olimpijski stadion kao svoj dom dok se ,,Kamp Nou” ne izgradi. Tako vlasnik najjeftinije sezonske karte za utakmice Barselone možete postati 360 eura, dok će vas najbolje mjesto na stadionu koštati 870 eura.
Manji klubovi poput Osasune ili Getafea nude pristupačnije cijne, često u rasponu od 150 do 600 eura, čineći fudbalsku strast dostupnijom lokalnim zajednicama. Svakako, ovi klubovi se oslanjaju na lojalnost svojih lokalnih navijača, jer njihovi ionako mali budžeti ne dozvoljavaju veće oscilacije kada su u pitanju cijene karata. U suprotnom, i oni strastveni navijači mogli bi da se predomisle.
BUNDESLIGA
Bundesliga se često karakteriše kao ,,najpristupačnija liga” u Evropi. Klubovi poput Bajern Minhena i Borusije Dortmund su poznati po relativno povoljnim cijenama, ukoliko uzmemo u obzir njihov status.
Stajanje na ,,Žutom zidu” u Dortmundu, jednom od najpoznatijih navijačkih tribina na svijetu, iskustvo je koje mnogi navijači priželjkuju, a mogu ga priuštiti bez dubljeg posezanja u džep. Tako će vas najjeftnija karta na jednom od ,,najvrelijih” stadiona na svijetu koštati 240 eura, dok ćete za bolji pogled morati izdvojiti oko 800 eura. Sa druge strane, najtrofejniji klub u Njemačkoj, Bajern Minhen svojim navijačima nudi sezonske karte u rasponu od 160 do 810 eura. To je svakako jedna od najnižih cifri u Evropi, a Bajer Leverkuzen takođe ima pristupačne cijene. Tako ćete na ,,BejAreni” uživati po cijeni od 210 eura, dok će vas najskuplja sezonska karta koštati samo 550 eura.
Bundesliga se ponosi svojom inkluzivnošću i masovnom dolasku navijača. Činjenica da je, ne samo elitni rang njemačkog fudbala, već i niže lige bilježe impresivne brojke kada su u pitanju posjete. Za prilično pristupačne cijene imate priliku da gledate neke od najvećih klubova u Evropi, ali i da uživate u spektakularnoj atmosferi po čemu su njemački klubovi i navijači itekako poznati.