Grupna faza bila je samo uvertira za ono što je bio primarni cilj Suzane Lazović i naših najboljih rukometašica. Plasman među 12 najboljih u Evropi još jedna je potvrda da Crna Gora zaslužuje mjesto u evropskoj rukometnoj eliti, a ,,Lavice” će u nastavku takmičenja u Debrecinu odmjeriti snage sa najvećim favoritima.
Mađarska, Francuska, Poljska i Švedska – 4 prepreke i 4 izuzetno respektabilna rivala stoje na putu ,,Lavicama.” Ono što je Crna Gora pokazala u grupi može samo da zabrine i uplaši protivnice. Nikad bolja, kompaktnija i agresivna odbrana, golmanke koje izuzetno rade svoj dio posla, kreativnost i preciznost naših bekova u napadu, krila koja igraju sjajno u oba pravca…
Crna Gora je pokazala možda i više od onog što se očekivalo, a za šta je spremna u nastavku zavisiće od mnogih faktora. Jedno je sigurno – ,,Lavice” će ginuti na terenu za svaku loptu, do posljednjeg minuta. U nastavku analiziramo četiri protivnika, njihove glavne adute i međusobni skor.
MAĐARSKA NA STARTU GLAVNE FAZE
FOTO: Jozo Cabraja / kolektiff
Biti domaćin itekako ima svojih prednosti, pogotovo u fazi takmičenja kada je svaki gol i svaka pobjeda presudna. Mađarska će iza sebe imati 5 hiljada navijača koji željno čekaju medalju više od jedne decenije. Od osvojenog trećeg mjesta 2012. godine, nacija koja diše rukomet nije imala sjajne nastupe na EHF Euro. Na posljednjem šampionatu upisale su samo jednu pobjedu u grupi, a u glavnoj rundi izgubili od Danske i Švedske. Pobjeda nad Slovenijom u posljednjem meču nije bila dovoljna da se izbori plasman dalje, pa su Mađarice završile na 11. poziciji, što je drugi najgori rezultat u istoriji tima na ovom prvenstvu, nakon što su 2016. godine zauzele 12. mjesto.
Ove godine, izabranice Vladimir Golovina imaju visoke ambicije. Maksimalan učinak u grupi dao im je dodatan podstrek da sanjaju velike snove i, možda, mjesto na jednom od tri postolja. Najefikasnija u napadu je svakako mlada Katrin Klujber koja je sa samo 25 godina praktično okosnica ove selekcije. Nakon osvojenog zlata na Evropskom prvenstvu za juniorke 2018. godine, Klujber je godinu kasnije upisala prvi nastup za seniorke, a od tada je postigla čak 446 golova! Adut reprezentacije Mađarske biće i Viktória Győri-Lukács i Nadine Szöllősi-Schatzl, ali i sjajna Petra Vamos koja brani boje Metza.
Međusobni skor je na strani ,,Lavica.” Do sada smo sa njima igrali pet puta, slavili u četiri navrata i upisali samo jedan poraz. Posljednji susret dvije selekcije bio je na Svjetskom prvenstvu 2023. godine u grupnoj fazi, a Crna Gora je bez problema slavila 24:18.
Meč sa Mađarskom na programu je u četvrtak, 05. decembra od 20:30h
DRUGI MEČ SA KANDIDATOM ZA ZLATO
FOTO: Nebojsa Tejic / kolektiff
Koliko je Francuska ozbiljan i neugodan protivnik znaju i oni koji ne prate rukomet. Dovoljno je osvrnuti se na rezultate koje su reprezentativke Francuske zabilježile samo u proteklih nekoliko godina: zlato na Evropskom 2018. godine, zatim i srebro 2020, vicešampionke svijeta 2021. godine, a prije godinu dana vratile titulu svjetskih prvakinja u svoj posjed, srebro sa Olimpijade u Riju, zlato u Tokiju, pa opet srebro u Parizu… Malo je reći da Francuksa predstavlja velesilu. To je rukometna mašinerija koja na svakom takmičenju pretenduje tron, a u najvećem broju slučajeva na njemu se i popne.
Nije iznenađenje da je Francuska prva u grupi i da sa maksimalnim učinkom nastavila takmičenje. Jasno je da selektor ima ,,lepezu” aduta u svom rosteru i da je nemoguće izdvojiti samo jednu ili par njih. Kapitenka Minko, iskusna Zadi, Metzove zvijezde Valentini, Flipes, Granijer, mlada pivotkinja Fopa, Tamara Horaček… Rukometna imena koja ulivaju strahopoštovanje svakom ko se njima nađe na crti.
Ali… Nije ni ovakva Francuska nesavladiva. Pokazale su to ,,Lavice” više puta i to kad je ulog bila velika medalja. Tako su izabranice tadašnje sleketorke Bojane Popović na EHF Euro 2022 ostavile jednu veliku Francusku bez medalje. U meču za bronzu, nakon produžetaka, Crna Gora je slavila 27:25, a noćna mora za djevojke u plavom tada su bile Đina Jauković i Jovanka Radičević. Crna Gora i Francuska imaju dugu istoriju susreta. Dvanaest mečeva, a samo tri pobjede ,,Lavica.” Ipak, ako nas nečemu istorija uči, to je da borbenost, želja i timska igra mogu da sruše i jednu rukometnu stijenu poput Francuske.
Meč sa Francuskom na programu je u petak, 06. decembra od 18:00h
POLJSKA KAO TREĆI IZAZOV
FOTO: Lukasz Laskowski / PressFocus
Sudeći po izdanju Poljske na prethodnm izdanjima Evropskog prvenstva, ova selekcija je već ostvarila veliki rezultat. Poljakinje su izborile glavnu fazu EP posljednji put prije 10 godina, pa je ovaj podvig izabranica Arnea Senstada već ogroman uspjeh. Poljska je u grupi očekivano poražena od Francuske, a onda je uslijedio tijesan meč sa Portugalom koji su na kraju prelomile u svoju korist. U direktnom okršaju za prolaz dalje sa Španijom, Poljakinje su na poluvrijeme otišle sa dva gola prednosti, a meč završile sa razlikom od tri – 26:23.
Koliko Poljska može u ovako izazovnoj grupi, ostaje da vidimo, ali sa nula bodova i uz jednu Mađarsku, Švedsku i Crnu Goru, izabranice Arnea Senstada imaju ulogu autsajdera. 29-godišnja Monika Kobilinska kapitenka je reprezentacije i pokretačka snaga, a uz rukometašice Lubina Magdu Balsam, Aleksandru Rosiak i iskusnu pivotkinju Silviju Matuščik trebaće mnogo sreće i kalkulacija da bi se Poljska našla među prva dva mjesta na tabeli Grupe I.
Kada je u pitanju međusoban skor Crne Gore i Poljske, ,,Lavice” su do sada slavile u devet navrata na ukupno deset odigranih mečeva. Poljska je jedini put savladala Crnu Goru u glavnoj fazi Svjetskog prvenstva 2021. godine rezultatom 33:28.
Meč sa Poljskom na programu je u nedjelju, 08. decembra od 15:30h
ŠVEDSKA ZA KRAJ
FOTO: bildbyran
Dvije bronze na dvije posljednje Olimpijade, četvrto mjesto na Svjetskom prvenstvu prošle godine i peto u Evropi na EHF Euro 2022 učinak su Švedske u proteklih nekoliko godina. Jasno je da su Skandinavske zemlje sa razlogom uvijek među glavnim favoritima bilo kog takmičenja. Ipak, Švedska na Evropskom šampionatu čeka medalju punih 10 godina. Bronza osvojena 2014. godine posljednji je put da su Šveđanke bile u TOP 3, ali to ne znači da na svakom takmičenju ne dolaze sa namjerom da budu u samom vrhu.
Natali Hagman, Dženi Karlson, kapitenka Jasmina Roberts, Lin Blom i druge nose glavni teret kada je u pitanju kreacija igre, ali i odbrana. Brz rukomet, sa fokusom na kontre i lake golove je karakteristika ove reprezentacije, a to smo najbolje vidjeli na proteklom Svjetskom šampionatu, ali i u tri meča ovog takmičenja. Iako prenose nula bodova, izabranice Tomasa Aksnera ne sumnjaju da mogu do prvog ili drugog mjesta u grupi. Za to će, ipak, morati da savladaju Crnu Goru, a vidjećemo koliko će imati snage na kraju iscrpljujuće glavne runde.
,,Lavice” se odlično poznaju sa Švedskom. Igrale su osam mečeva, slavile četiri puta, jednom remizirale i upisale tri poraza. Posljednji susret nije bio tako davno – na SP 2023. kada su Hagman i ekipa slavile 32:25. Crna Gora je zadnji put savladala Švedsku u Heringu, u glavnoj rundi Evropskog prvenstva 2020. godine.
Meč sa Švedskom na programu je u utorak, 10. decembra od 20:30h